A darab Vincent van Gogh életének egy alig ismert, különös epizódját dolgozza fel; látogatóba érkezik hozzá öccse, akit azzal a hírrel fogad, hogy családot alapít, holnap feleségül vesz egy kétgyermekes prostituáltat és öccsét kéri fel násznagynak.
Simon Balázs rendező a 19. századi holland festőzseni személyét és környezetét kiemelte korából, hogy művészi, magánéleti konfliktusai modernné és általános érvényűvé váljanak - mondta el Tarda Orsolya. A darab szereplői: Kovács Krisztián, Sárosdi Lilla, Horváth Sebestyén Sándor és Egyed Attila.
Néhány jelenet naturalizmusa miatt az előadást csak 16 éven felülieknek ajánlják, a darab azonban a meztelenség megmutatása mellett érzékeny emberismerettel és remek humorral ábrázolja az őrültnek tartott piktor alakját, aki életében egyetlen képet adott el, halál után viszont a világ egyik legnagyobb festőjének tartották.
A Szépművészeti Múzeum Van Gogh-kiállításához kapcsolódva tavaly felolvasószínházi formában már egyszer előadták a fővárosi múzeumban a darabot, akkor is Simon Balázs rendezésében.
Dunai Ferenc első darabját, A nadrág című vígjátékot a Vígszínház mutatta be 1962-ben Ruttkai Éva és Feleki Kamill főszereplésével. A magyar kultúrpolitika a darab bemutatását külföldieknek csak úgy engedélyezte, ha kihúznak belőle minden magyar vonatkozást. Az angol miliőbe helyezett szatírát Dunai tiltakozása ellenére Anglia négy színházában is játszották, majd a Broadwayn is műsorra tűzték.
Dunai a hatvanas évek végén elhagyta Magyarországot, mivel 1966-ban nem engedték bemutatni A kétfejű ember című új darabját és megfilmesíteni Várkonyi Zoltánnak írt forgatókönyvét, amely az
Öntudatos emberrablók címet kapta. Évtizedekre az Egyesült Államokban telepedett le, a Hungarian Comittee-ben titkároskodott, dolgozott az Amerika Hangjánál, darabjait angol és amerikai színházak játszották. Jelenleg Angliában él, az év néhány hónapját azonban Budapesten tölti.
A Várszínház 1993-ban mutatta be Párhuzamos pofonok című művét Ivánka Csaba rendezésében. Drámakötete 2006-ban jelent meg, amelyben a Van Gogh szerelme, A nadrág, Az asszony és pártfogói, A napernyő, a Kényes kor és a Jóval kezdett ki! című színművek olvashatók.