2024. május 10. - Ármin, Pálma

Erőre kapott a turizmus?

A külföldi vendégéjszakák száma az első féléves, 7,4 százalékos növekedés után júliusban 8,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, miközben a belföldi kereslet az első félévben 5, júliusban pedig 5,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) hétfőn az MTI-vel.
2010. szeptember 20. hétfő 14:23 - HírExtra
Az MSZSZ adatai szerint a vendégszám emelkedése javította a szállodák szobafoglaltságát. Az országos átlag júliusban 54,4 százalék lett, ami 3,2 százalékponttal haladja meg a tavaly júliusit. Az első hét havi szobakihasználtság átlagosan 42,7 százalék lett, ez 1,4 százalékkal magasabb, mint a 2009-es.

A több vendég és a magasabb szobafoglaltság ellenére a szállodák átlagárai júliusban is csökkentek: az országos bruttó szoba átlagár 14.155 forint volt, ez 2,5 százalékkal gyengébb a 2009 júliusinál.

A szállodaszövetség statisztikája szerint Magyarországon 2010. július 31-én 52.620 szállodai szoba volt, ami 1.635 szobával, 3,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legnagyobb - 27,6, valamint 12,8 százalékos - növekedés a wellness-, és a négycsillagos szállodák szobaszámában következett be.

A január-júliusi időszakban a fővárosi szállodákban a vendégéjszakák száma összesen 7,2 százalékkal nőtt. A javuló szobafoglaltság ellenére a szállodák bruttó átlagára csupán 17.023. forint volt a január-júliusban, ami 13,2 százalékkal gyengébb, mint az előző év azonos időszakában.

A vendégéjszakák száma a Balatonon az első hét hónapban 524.000 volt, 8 százalékkal kevesebb, mint 2009-ben.

A balatoni szállodák összes bruttó szállásdíjbevétele az év első hét hónapjában 8.851 millió forint volt, 11,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A belföldi vendégektől származó bevétel 15,3 százalékkal, a külföldiektől származó pedig 5,7 százalékkal csökkent. Idén júliusban a Balaton térségében összesen 11.511 szállodai szoba volt, ez 426 szobával, 3,6 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

A szállodaszövetség kiemeli: a nemzetközi gazdaság erősödésének köszönhetően múlt évhez képest tovább élénkül a turisztikai kereslet Európa nagyobb részén, javul a szállodák üzletmenete. Hozzáfűzik: a legjelentősebb növekedés Nyugat- és Észak-Európában tapasztalható a turizmusban, míg a legkisebb mértékű Kelet- és Dél-Európában. A Kelet-európai országok - Ausztria, Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia - között a szállodák teljesítményét nézve a legjobb eredményt Ausztria mutatja, amit Csehország és Lengyelország követ. Magyarország csupán Szlovákiát előzi meg.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását