2024. május 10. - Ármin, Pálma

Ár- és belvízhelyzet: még nem múlt el a veszély

A Kiskörei tározó vízfelületének nagyobb részét már jég borítja, melynek vastagsága az Abádszalóki medencében eléri a 15 centimétert - tudatta a Közép-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője.
2011. január 1. szombat 18:42 - HírExtra
Lovas Attila tájékoztatása szerint a Tisza újabb árhulláma jelenleg Tiszalök térségében tetőzik. A folyó Tiszapalkonya és Tiszadorogma között tovább árad. A Közép-Tisza, Tiszafüred és Mindszent közötti szakaszán alig változó vízállások figyelhetők meg.

Szolnoknál jelenleg a pénteki adathoz hasonlóan, változatlanul 829 centimétert mutat a vízmérce. A legfrissebb számítások szerint a Tisza felső szakaszáról érkező árhullám Kiskörénél 800 és 820 centiméter között, január 3-án, illetve 4-én, a megyeszékhely térségében 820-840 centiméteres szinten, január 4-én, illetve 5-én tetőzik majd.

A folyónak ezen a részén pillanatnyilag 10-20 százalékos a jégzajlás. Ám mivel a következendő napokban marad az igen hideg időjárás, -15 fok alatti legalacsonyabb hőmérsékletekkel, a fagyok hatására a Tiszán megerősödik a jégzajlás, amelynek mértéke a jövő hét elejére eléri az 50 százalékos borítottságot.

A Kiskörei tározó vízfelületének közel 60 százalékát jég borítja. A jégvastagság a partvonal közelében 5-10 centiméter között változik, a legvastagabb, 15 centiméteres jégtakaró az Abádszalóki medence partja mentén található.

A Köti-kövízig valamennyi védelmi szakaszán, azaz összesen 640 kilométeren továbbra is árvízvédelmi készültséget tart fenn. Harmadfokú riasztás a Hortobágy-Berettyón, a Tiszán és a Zagyván, összesen 304, másodfokú ugyancsak a Tiszán, a Hármas-Körösön, és a Hortobágy-Berettyón, 262, míg elsőfokú a Zagyván, 74 kilométeren van érvényben.

A Zagyva és Tarna apad. Előbbi mellékfolyón kisebb megszakításokkal áll a jég.

A Hármas-Körös Mezőtúr-Árvízkapuig apad, alatta gyengén árad. Szombat reggel itt 686 centiméteres vízállást mértek. A Hortobágy-Berettyó a felső és középső szelvényekben napi 2-5 centiméterrel még ugyancsak árad. A vízszint emelkedése egyrészt a beemelt vízmennyiség, másrészt a kialakult állójég vízmozgást fékező hatásának következménye. Az alsó szelvényekben a Hármas-Körös vízjárása alakítja a vízállást.

A tartósan magas vízállás miatt egyre nagyobb területen jelentkeznek az árvízi jelenségek. A töltéseken elszórtan, összességében több mint 100 kilométeren alakult ki fakadóvíz, míg talpszivárgás majdnem 10, szivárgó víz pedig közel 6,5 kilométeren tapasztalható. Az árvíz eddig 2,27 négyzetkilométert meghaladó nagyságú mentetlen területet öntött el. A védekezésben az elmúlt 24 órában 945 fő vett részt, ebből 754 fő külső erő.

Az igazgatóság területén az óév utolsó napjának reggele óta a csapadékmentes, hideg időjárásának köszönhetően nem nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága, mely jelenleg 525 négyzetkilométer. Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 480 négyzetkilométert borít belvíz, mely a Jászapátit Jásztelekkel összekötő műutat is keresztezi egy 15 méteres sávon. A vízátfolyást a szakemberek szerint valószínűleg az árokban felgyülemlett csapadék okozza, ám a terület hóborítása miatt nehéz feladat az elöntés eredetének felderítése.

Az elmúlt 24 órában 41 stabil és 13 mobil szivattyútelep összesen 4,1 millió köbméter vizet emelt át a befogadókba. Az átemelt vízmennyiség így a 2010-es évet is figyelembe véve már meghaladta a 117 millió köbmétert. A főcsatornák teltsége 80-100 százalékos. A Köti-kövízig 2 szakaszon tart fenn harmadfokú, míg további 8 szakaszon másodfokú belvízvédelmi készültséget. Ugyanezen a területen 8 önkormányzat tart fenn elsőfokú, 24 helyhatóság és vízgazdálkodási társulás másodfokú, míg további 8 harmadfokú belvízvédelmi készültséget. A belvíz elleni védekezésben a győri székhelyű vízügyi igazgatóság gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 142 fő vett részt.

Az igazgatóság szombaton egy felhívást is közzétett, mely szerint a tartós hideg miatt a szolnoki Alcsi Holt-Tiszán összefüggő jégtakaró alakult ki, ez azonban nem biztonságos. A holtág torkolatában a szivattyúzás követeztében a jég alatt a vízszint folyamatosan csökken, ezért fokozottan élet- és balesetveszélyes a jégre lépni - mondta a védelemvezető.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását